Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zrozumiałem.
Home /

Blog

Rozmowa rekrutacyjna na Skypie. Ważne wskazówki

2019-06-17
 Rozmowy przez Skype zazwyczaj kojarzą nam się z luźnymi pogawędkami ze znajomymi lub członkami rodziny zamieszkałymi za granicą. Jednak ta forma komunikacji zyskuje na popularności również na gruncie zawodowym, zwłaszcza w dobie kiedy coraz więcej osób gotowych jest do relokacji w kraju i za granicą. Rośnie także liczba pracodawców oferujących pracę zdalną z dowolnego miejsca na świecie. Skype jest więc doskonałym narzędziem zastępującym tradycyjne spotkanie rekrutacyjne przy dużej oszczędności czasu i środków.

 

Bez względu na to czy uczestniczysz w rozmowie face to face czy online, cel jest jeden  - zrobić dobre wrażenie i zdobyć wymarzoną pracę. Podpowiemy Ci jak skutecznie przygotować się do zdalnej rozmowy aby bezstresowo i z dużą dozą pewności siebie zaprezentować się pracodawcy.

 

 

1.      Konto na Skypie - zdarza się, że kandydaci nie posiadają swojego konta Skype, ponieważ wcześniej nie mieli potrzeby korzystania z tej formy komunikatora. Jeśli Ty także należysz do grona tych osób, nie przejmuj się i nie panikuj, założenie konta nie jest skomplikowane i zajmie Ci dosłownie chwilę. Polecam wybór neutralnego loginu (np. imię i nazwisko), którego nie powstydzisz się w kontakcie z pracodawcą. Wszelkie zdrobnienia i nicki pozostaw do użytku prywatnego. Zadbaj także o stosowne zdjęcie profilowe. 

 

2.      Przygotuj się – pewnym utrudnieniem mogą być kwestie techniczne, dlatego ważne jest aby przed rozmową sprawdzić działanie mikrofonu i kamerki oraz stabilność łącza internetowego. Pozamykaj wszystkie zakładki, aby nie zakłócały pracy komputera. Pamiętaj także o ustawieniu na odpowiedniej wysokości kamery, tj. na wysokości oczu. Jeśli nadal masz wątpliwości co do sprawności działania swojego sprzętu komputerowego, wykonaj próbne połączenie ze znajomym lub osobą z rodziny.

 

3.      Strój -  do rozmowy podejdź poważnie, tak jak do profesjonalnego job interview. Zadbaj więc o nienaganny wygląd i odpowiedni strój. Polecam formalny ubiór w stonowanych kolorach, który wprawi Cię w odpowiedni nastrój i nada biznesowy ton rozmowie. Lepiej ubrać się zbyt elegancko niż zbyt na luzie. Unikaj krzykliwych kolorów i wzorów oraz upewnij się, że tonacja stroju nie zlewa się z tłem, na którym rozmawiasz. Nie zmarnuj okazji i zrób dobre pierwsze wrażenie!

 

4.       Tło – zadbaj o odpowiednie oświetlenie oraz neutralne otoczenie i porządek. Zapewnij też sobie i rozmówcy ciszę w trakcie rozmowy, pozamykaj okna, wycisz telefony, zablokuj programy wysyłające dźwiękowe powiadomienia. Uprzedź pozostałych domowników o terminie rozmowy aby zapewnić sobie na ten czas pełne skupienie i komfort. Rozmowa w znajomym otoczeniu zadziała na Twoją korzyść, ponieważ pomoże Ci złagodzić stres.

 

5.      Próba generalna  w dniu rozmowy warto przeprowadzić generalną próbę sprzętu, żeby uniknąć niespodzianek i dodatkowego stresu. Pamiętaj o punktualności! Nie planuj więc w tym dniu zbyt wielu aktywności by uniknąć pośpiechu. Sprawdź jak się prezentujesz Ty i Twoja przestrzeń. Przyda Ci się także notatnik, długopis i szklanka wody. Przypomnij sobie treść CV, aby opisane w życiorysie doświadczenie zawodowe i kompetencje były spójne z tym mówisz.  Jeszcze tylko pozytywne nastawienie i dobry humor et voilà - jesteś gotowy do rozmowy!


6.      Bądź sobą -  w trakcie rozmowy zachowuj się naturalnie. Zachowaj spokój i opanowanie. Nie zapominaj o prawidłowej postawie i utrzymywaniu kontaktu wzrokowego z rozmówcą. W razie pojawienia się problemów technicznych zgłaszaj je na bieżąco. W sytuacji kiedy swobodne kontynuowanie rozmowy  nie będzie jednak możliwe, przeproś rozmówcę i zaproponuj wyznaczenie innego terminu.


Mam nadzieję, że omówione wskazówki pomogą Ci przygotować się i bezstresowo odbyć Skype interview. Jeśli tylko rozmowę przez Skype potraktujesz równie poważnie jak tradycyjną rozmowę kwalifikacyjną unikniesz wpadek i z pewnością zwiększysz swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy:-)

 


Marta Mazur
tel. 798 272 532